آثار تاريخی اندلان

     روستای اندلان : در فاصله حدود دو کیلومتری زاینده رود در بخش براآن جنوبی در منطقه شرق اصفهان و در مسیر منطقه جرقویه واقع شده است .

در مورد قدمت و پیشینه آن اطلاعات درستی در دست نیست . جرقویه از مناطق بسیار قدیمی است که قدمت آن به دوران قبل از ساسانیان هم میرسد اما بخش براآن قدمت آنچنانی ندارد و احتمالا در دوران بعد از اسلام رونق گرفته است .

* قلعه اندلان : اندلان در قدیم دارای قلعه ای بود که به مرور از بین رفت و در سالهای دهه 60 بکلی ویران شد و امروزه از آن  چیز زیادی بجا نمانده است .

   * خانه قدیمی: این خانه در ضلع غربی قلعه واقع است و در ورودی آن هم به داخل قلعه باز میشده . در ضلع غربی و شمالی دارای چندین اتاق کوچک و بزرگ است که هر یک از این اتاقها محل زندگی یک خانوار بوده است . در ضلع جنوبی خانه در قدیم محل نگهداری احشام بود و یک چاه آب هم جهت مصارف افراد وجود داشت اما امروزه از آنها خبری نیست . خانه مورد نظر بیش از  بیست سال است که خالی از سکنه میباشد و امروزه در اختیار یکی از اهالی محل است و در آن چند درخت کاشته است و کس دیگری به آن رفت و آمد ندارد خود من شاید در حدود شش یا هفت سال پیش آنهم از روی بام خانه مجاور درون آنرا دیده ام .

   * دیوار قلعه: از دیوارهای قلعه تنها چیزی که بجا مانده و در معرض دید است یک قطعه حدودا چهار یا پنج متری است که در گوشه جنوب غربی قلعه قرار داشته و در پشت مسجد واقع است . این دیوار هم اکنون نزدیک به چهار متر ارتفاع دارد . ضخامت این دیوار در پایین در حدود 70 یا 80 و در بالا در حدود 30 تا 40 سانتیمتر است . چند دیوار کوچک و بزرگ هم وجود دارد که جزء دیوارهای اصلی قلعه نبوده بلکه دیوار حائل بین قلعه و خانه های اطراف بوده و هنوز هم بعنوان دیوار خانه ها مصرف میشود . 

   * کُله چی ها _kole chi : کُله در اصطلاح محلی یعنی اتاق و چی در اصفهان و اطراف به معنی کوچک بکار میرود . کُله چی ها معمولا چهار گوش و با سقف گنبدی هستند که در وسط سقف آنها سوراخی به قطر نیم تا یک متر وجود دارد که برای نور و تهویه استفاده میشده است . تعداد این کُله چی ها در حال حاضر به ده عدد نمی رسد که اکثرا در داخل خانه های اهالی است و بعنوان انباری یا کاهدان یا طویله استفاده میشود . اما مهمترین آنها کُله بَگوم جان است که گوشه جنوب غربی و در کنار همان دیواری که گفته شد قرار دارد . و یکی دیگر هم در ضلع شرقی قلعه میباشد که تا چند سال پیش فردی بنام رضا شیر در آن زندگی میکرد . رضا شیر فردی آرام و ساکت ، دوست داشتنی و بدور از دنیای بقیه آدمها بود که بعضی ها او را دیوانه میخواندند . و بعد از مرگش خانه اش همانطور مانده و کسی با آن کاری ندارد .

   * برج قلعه : آخرین برج باقی مانده از قلعه اندلان چندین سال توسط یک پیرزن مهربان نگهداری شد ولی متاسفانه پس از فوتش دیگر کسی به آن رسیدگی نکرد و در نهایت در اسفند ماه سال 85 به چنگال لودر سپرده شد و بکلی از بین رفت . این برج در حدود پنج متر یا بیشتر ارتفاع داشت و دارای سه طبقه بود . طبقه اول با ارتفاع حدود 2.5 متر و طبقه دوم با ارتفاع کمتر از 2 متر و طبقه آخر که بدون سقف بود دیوارهایی با ارتفاع حدود 1.5 متر داشت. این برج بصورت گرد بود و قطر آن در پایین در حدود چهار متر بود .( البته این اعداد و ارقام همگی نسبی است و هیچکدام دقیق نمیباشد )

* مسجد اندلان : مسجد اندلان در ضلع جنوبی قلعه واقع شده بود و بکلی از بنای قلعه جدا بود .

 شبستان مسجد یک بنای خشت و گلی بود که دارای نه غرفه تقریبا 5 در 5 متری گنبدی با ارتفاع چهار متر و چهار ستون اصلی هر یک به قطر دو متر بود. هر یک از این ستونها بصورت یک اتاقک چهارگوش خشتی بود با دو متر ارتفاع که درون آنرا با کاه و نخاله پر کرده بودند و روی آنرا پوشانده بودند و پایه های سقف مسجد بر روی دیوارهای این ستونهای مربع شکل استوار شده بود . در وسط حیاط آن یک درخت توت بزرگ و پر بار وجود داشت و یک حوض آب 2 در 3 متری. درخت توت را در سالهای دهه 70 بریدند و کم کم در حیاط مسجد شبستان جدیدی احداث شد و در سال 1385 شبستان قدیمی هم بطور کامل خراب شد . 

* خندق اندلان : خندق اندلان در فاصله حدود چهارصد متری جنوب شرقی روستا قرار دارد . خندق محوطه ای وسیع و گود بود که در فصل بارندگی آب باران و برف در آن جمع شده و در بقیه سال از آن برای کشاورزی استفاده میشد . خندق اندلان نیز در سالهای دهه 60 از رونق افتاد و مدتی بعنوان زمین فوتبال مورد استفاده قرار میگرفت در روز های عید فطر هم نماز عید در آن برپا میشد . در سالهای دهه 70 به مرور آنرا پر کردند و در حال حاضر بعنوان زمین کشاورزی مورد استفاده قرار میگیرد .

   * دیوارهای قدیمی : در ضلع شمالی و در فاصله حدود پنجاه تا صد متری خندق دو دیوار بزرگ خشتی وجود دارد که با زاویه نود درجه از یکدیگر قرار گرفته اند و مشخص است که قسمتی از یک بنای چهار دیواری بوده است که داخل آن دارای معماری زیبایی بوده که متفاوت با معماری روستا و روستا های اطراف میباشد و احتمالا قدمت آن خیلی زیاد است. البته اینکه سقف دار بوده یا نه معلوم نیست و نیز مورد کاربرد آن هم هنوز مشخص نشده است .

   * بقعه پیر جعفر : بقعه پیر جعفر یک چهار دیواری مسقف در سمت شرق روستا و در فاصله حدود چهارصد متری قرار داشت که توسط عوامل جوی سقف آن فرو ریخت و سپس آنرا کاملا خراب کردند و ساختمان جدیدی برای آن در دست ساخت است .

   * درخت کهنسال : درخت کهنسال در حدود سیصد متری جنوب غربی روستا است . این درخت بشکل یک دو شاخه بزرگ بود و منظره زیبایی را برای محوطه اطرافش بوجود آورده است . متاسفانه چند سال پیش بر اثر بی احتیاطی یک چوپان نادان درخت آتش گرفت و قسمت عمده ای از تنه آن از ناحیه مغز چوب از بین رفت و همین عامل باعث شد که به مرور شاخه های آن خشک شود و یکبار دیگر هم در حدود دو سال پیش دچار آتش سوزی شد که علت آن مشخص نیست . شاخه شمالی این درخت در زمستان گذشته ناگهان واژگون شده و بعلت سنگینی هنوز در جای خود قرار دارد و شاخه دیگر هنوز پابرجا است ولی متاسفانه در حال نابودی میباشد .


نیروی کار مردمان روستای اندلان براان جنوبی
بر اين اساس از تعداد 298 نفر شاغل اين روستا25/37 درصد در بخش كشاورزي است كه شامل زراعت، باغداري، دامداري و كارگري در امور كشاورزي، حدود88/31 درصد در بخش صنايع شامل صنايع كارگاهي وقالی بافی و 87/30  درصد در بخش خدمات فعاليت دارند. با توجه به تعداد جمعیت شاغل بار تکفل در این روستا9/3 نفر است.اشتباهی که اختلاس 3000 میلیاردی را رو کرد

ماجرا از این قرار است که فردی به نام «امیر منصور الف.خ» مشهور به «امیر منصور آریا» با تبانی و نفوذ به شعبه بانک صادرات در محل کارخانه فولاد، اقدام به صدور LCهای (اعتبار اسنادی ریالی داخلی) جعلی به مبالغ ده ها میلیارد تومان می کرده است و بدون آنکه وجه LCهای مذکور را به بانک بپردازد، آن ها را دریافت و به بانک های دولتی و خصوصی دیگر داخلی به قیمتی پایین تر از قیمت رسمی LC می فروخته است.
روزنامه کیهان درگزارشی مفصل به دست های پنهان در اختلاس 3000000000000 تومانی پرداخت.

 در بخشی از این گزارش آمده است:

*ماجرا از این قرار است که فردی به نام «امیر منصور الف.خ» مشهور به «امیر منصور آریا» با تبانی و نفوذ به شعبه بانک صادرات در محل کارخانه فولاد، اقدام به صدور LCهای (اعتبار اسنادی ریالی داخلی) جعلی به مبالغ ده ها میلیارد تومان می کرده است و بدون آنکه وجه LCهای مذکور را به بانک بپردازد، آن ها را دریافت و به بانک های دولتی و خصوصی دیگر داخلی به قیمتی پایین تر از قیمت رسمی LC می فروخته است.

*از آنجا که این LCها در سامانه اطلاعاتی بانک صادرات ثبت نمی شد، خریداران LC با استعلام از همان شعبه صادرکننده اقدام به خرید LC می کردند و در نهایت مبالغ LCهای مذکور به بیش از 2 میلیارد و 700 میلیون دلار یا معادل سه هزار میلیارد تومان می رسد. این اقدام «الف.خ» عاقبت پس از یک اشتباه، توسط بانک صادرات کشف و به نهادهای نظارتی گزارش می شود تا بزرگترین پرونده اختلاس کشور رقم بخورد. گفته می شود اگرچه رقم اختلاس این پرونده 2 هزار و 800 میلیارد تومان اعلام شده، اما این رقم تنها مربوط به بخشی از تخلفات «الف.خ» است و با ادامه تحقیقات، ابعاد این پرونده در بانکها و موارد دیگر افزایش یافته است.

*البته این تمام داستان نیست! زیرا «امیرمنصور آریا» طی فرآیندی که بدان اشاره می شود، بدون رعایت مراحل قانونی و از محل همین سوءاستفاده های مالی با پشتیبانی برخی مقامات دولتی وابسته به جریانی انحرافی، از محل دریافت وام از بانک صادرات به چنان ثروت سرشاری می رسد که اقدام به اخذ مجوز از بانک مرکزی برای بانک آریا می نماید که با افشاگری های کیهان و ورود نهادهای نظارتی به موضوع، بانک مرکزی ناگزیر به ابطال مجوز وی می شود.

*گروه توسعه سرمایه گذاری امیرمنصور آریا که تا پیش از حمایت های سخاوتمندانه باند انحرافی تنها در زمینه های محدود همچون تولید آب معدنی فعالیت می کرد، با بهره برداری آگاهانه از نیازهای! جریان انحرافی توانست با استفاده از امضاهای طلایی در گام اول خود، چندین شرکت کوچک و بزرگ از جمله کارخانجات عظیم فولادسازی کشور در منطقه خوزستان را در جریان واگذاری های سازمان خصوصی سازی تصاحب کند.

*با وجود همه تدابیر و ارتباطات ویژه «الف.خ»، سر زدن یک اشتباه از سوی وی، باعث به جریان افتادن این پرونده شده است.«الف.خ» در تماس با مدیر بانک صادرات خوزستان، از وی می خواهد به دلیل مشکل نقدینگی، تایید یک توافقنامه پرداخت ارزی (LC) به مبلغ 30 میلیارد تومان مربوط به شرکت وی در بانک صادرات را انجام دهد.

مدیر بانک ابتدا با توجه به اعتبار و گردش مالی بالای «الف.خ» در این بانک، موضوع را می پذیرد، اما وقتی به اسناد مراجعه می کند، متوجه می شود هیچ درخواست LC به نام وی و شرکتش ثبت نشده است. بنابراین به موضوع مشکوک شده و به بانک صادرات مستقر در شرکت فولاد مراجعه می کند و در بازرسی از آنجا و با بررسی شماره سریال قراردادها و همچنین بررسی و تحلیل حجم اعتبارات و تناسب میزان کارمزدها، کارکنان و مسئولان بانک صادرات متوجه این موضوع می شوند طی دو سال گذشته، حدود 2 هزار و 800 میلیارد تومان LC صوری توسط این شعبه برای «الف.خ» صادر شده که مبلغ پرداخت نشده آن به بانکها با 105 سند جعلی، یک هزار و 900 میلیارد تومان است.

این موضوع ساعت 13 روز پنجشنبه سیزدهم مرداد سال جاری کشف و بلافاصله ساعت 16 همان روز، وزارت اطلاعات و قوه قضائیه در جریان این موضوع قرار داده می شوند و 6 نفر از مدیران و کارکنان شعبه اختلاس کننده در خوزستان احضار و در مرحله نخست، 3 نفر از آنان بازداشت می شوند.

براساس اطلاعات به دست آمده از متهمان آغاز این اختلاس از سال 1386 بوده است. رقم این اختلاس در سال های 1386 و 1387 آنچنان بالا نبوده است، اما این رقم در سال 1388 به 80 میلیارد تومان بالغ می شود و در سال 89 به 800 میلیارد تومان و در نهایت سال 1390 به 2 هزار و 800 میلیارد تومان می رسد.
ضعف نظارت بانکي، عامل اصلي اختلاس در اصفهان است
دادستان عمومي و انقلاب استان:


اصفهان-خبرنگارکیهان:
    دادستان عمومی و انقلاب استان اصفهان با اشاره به حجم اختلاس های صورت گرفته طی مدت گذشته، اختلاس را بیانگر ضعف سیستم نظارت و کنترل بانکها و هشداری برای مدیریت بانکی در گزینش کارکنان آن دانست.
    محمدرضا حبیبی گفت: در یکی از باجه های بانک تجارت اصفهان 730 میلیون تومان اختلاس توسط مسئول باجه صورت گرفته که متاسفانه متهم همراه با خانواده به صورت غیرمجاز از کشور خارج شده است همچنین مبلغ 1 میلیارد و 300 میلیون اختلاس در یکی از شعب بانک قوامین صورت گرفت که متهمان پرونده دستگیر شدند.
    وی افزود: یکی از پرسنل بانک صادرات در سال 84 با تحریک خانمی مبلغ 523 میلیون تومان اختلاس کرد که پس از فرار به کشور ترکیه در آنجا شناسایی و دستگیر شد و به عنوان مباشر این جرم به 32ماه حبس، انفصال دائم از خدمت، جزای نقدی به میزان 2 برابر اختلاس و استرداد وجوه مورد اختلاس محکوم شد.
    حبیبی در ادامه با اشاره به اعدام 5 نفر از محکومان اصفهان خاطر نشان کرد: سه نفر از اعدام شدگان در رابطه با جرائم مواد مخدر و دارای سابقه بودند و 2 نفر دیگر از محکومان به قصاص نفس بودند.
هفته گذشته بود كه محمد رضا حبيبي دادستان عمومي و انقلاب اصفهان از كشف اختلاس 100 ميلياردي در يكي از شعب بانكهاي اين استان و دستگيري رييس شعبه متخلف خبر داد.
به گزارش مشرق به نقل از تابناک، اظهارات مبهم دادستان اصفهان كه البته به ضرورت شغلي و البته به دليل نا مشخص بودن ابعاد پرونده و نيمه تمام بودن تحقيقات و قطعي نبودن حكم اينگونه عنوان شد بازار گمانه زني و شايعه سازي ها را داغ كرد.

به طوري كه نام برخي بانكها مانند تجارت به عنوان عامل اختلاس در شهر اصفهان مطرح شد. البته دادستان اصفهان در مصاحبه هاي بعدي موضوعيت اختلاس را رد كرد و ماهيت صحيح پرونده را اخلال در نظام بانكي عنوان نمود.

در همين راستا خبرنگار تابناك براي شفاف سازي ابعاد پرونده فساد مالي اصفهان و عبور از شايعات گفتگويي تلفني با انصاري رييس كل داد گستري اصفهان صورت داد تا ابعاد اين مساله هرچه بيشتر بر مردم نگران اصفهاني روشن شود:

غلامرضا انصاري گفت: همانگونه كه قبلا تاكيد شد ماهيت پرونده بيشتر به فساد مالي و اخلال در نظام بانكي شباهت دارد تا اختلاس و البته آنچه جاي نگراني را از بين مي برد دستگيري رييس شعبه متخلف است و البته تحقيقات ادامه دارد.

رييس كل دادگستري استان اصفهان ادامه داد: عامل اختلاس يك بانك دولتي بوده اما شايعاتي كه در مورد بانك تجارت مطرح شده صحت ندارد و تصريح مي كنم كه تا كنون هيچ گونه گزارشي در رابطه با اختلاس و تخلف بانكي از اين بانك در حوزه اصفهان تسليم اينجانب نشده است.

وي تاكيد كرد: به دليل در دست بررسي بودن پرونده و قطعي نشدن حكم از نام بردن بانك عامل معذوريم و حتي ممكن است مديريت بانك در اين پرونده از اتهام مبرا شود.

انصاري در برابر پي گيري مستمر خبرنگار تابناك تنها حاضر به نام بردن منطقه وقوع فساد مالي شد كه به گفته وي در يكي از شعب يك بانك دولتي در زرين شهر يا همان لنجان اصفهاني ها بوده است.
- تأثير تغييرات مرزي استان بر زاينده رود

در کل دنيا معمول است که خطوط مرزي بين مناطق را خط الرأس و ارتفاعات آن مناطق انتخاب مي کنند تا تداخل منافع و تردد مردم و امورات جاري بين دو منطقه به حداقل ممکن برسد و قابل کنترل باشد. به همين دليل خط مرزي بين دو استان اصفهان و چهارمحال و بختياري در سمت چادگان، رشته کوه هاي شيدا در ضلع جنوبي سد زاينده رود که خط الرأس آن منطقه است، انتخاب شده بود و تا زماني که مرز دو استان آن جا بود، هيچ گونه مشکلي در اين زمينه ميان دو استان وجود نداشت. ولي استان بالادست (چهارمحال و بختياري) بهانه هايي را مطرح کرد و تاکنون موفق شده است طي دو مرحله خط مرزي را تغيير دهد و در شرف تغيير سوم است که برعکس تمام دنيا و تمام اصول علمي و تاريخي و تجربي و منطقي، خط مرزي را به خط القعر درياچه ي زاينده رود تغيير دهد و همه ي عقلا و دانشمندان بي غرض تأکيد مي کنند که اين کار خلاف است و هدف مسئولان آن استان رسيدن به مديريت سد زاينده رود است.
مديريت آب استان ها در سال 1384 مستقل شد و سازمان هاي آب منطقه اي تبديل به شرکت شدند. اين امر مجوزي شد تا شرکت هاي آب استان ها به هر ميزان که آب بفروشند مي توانند در منطقه ي خودشان سرمايه گذاري کنند. استان بالادست قصد دارد با در اختيار گرفتن مديريت سد، آزادي عمل بيشتري در فروش آب، آن هم به هرکس که به قيمت بيشتري مي خرد داشته باشد، والا هيچ کدام از برداشت هاي آب در بالادست با اين مشکل انتقال و صرف هزينه هاي گزاف و انرژي به ويژه که قرار است يارانه ها حذف شود، اقتصادي و در توان مردم عادي نيست، مگر اين که عده اي با هدف ايجاد فضاي سبز و بستر مناسب براي ويلاسازي و ساخت و ساز، به نام مردم محروم با اين قيمت هاي گزاف آب را خريداري و با آن تجارت کنند.
چنين کاري به مردم پايين دست اصفهان آسيب مي رساند، ولي درآمدي واقعي براي مردم بالادست در استان چهارمحال و بختياري ايجاد نمي کند و مردم صرفاً بهانه هستند.
کشاورزان اصفهان از تغيير اين خط مرزي نگران هستند، چون حدود 75 درصد آب آن متعلق به حق آبه داران است که تمام حيات آن ها وابسته به اين آب است و بقيه نيز براي مصارف شرب و صنعت و خدمات و گسترش بخش کشاورزي واگذار شده است.
اصفهان و به ويژه حق آبه داران بابت تغيير مرزي نگرانند، زيرا مي دانند اين تغيير مرزي به انتقال مديريت سد زاينده رود به استان بالادست ختم مي شود. تاکنون که مديريت سد و تخصيص و توزيع آب با استان اصفهان بوده است، وضعيت حق آبه داران و ساير آب گيران به اين شکل بوده است، وقتي اين مديريت به دست استان بالادست بيافتد که تفکر حاکم در مورد برداشت آب در آن با بسياري از موازين قانون و شرع و منطق مغاير است، چه خواهد شد؟
اين استان نگران است، چون هم اکنون آب شرب بالغ بر 5 ميليون نفر از اين رودخانه تأمين مي گردد. با طرح هاي آب رساني پيش بيني شده، قرار است به زودي 6 ميليون نفر و چنانچه تونل بهشت آباد به آن اضافه شود تعدادي بيشتر، براي شرب از اين آب استفاده کنند.
ما نگرانيم، چون اگر شهرک تفريحي ديگري مانند آن مورد که توسط خود اصفهان ساخته شد و آلودگي هاي زيادي را به سد درياچه وارد مي کند، ساخته شود، قطعاً اين آلودگي اضافه خواهد شد.تذکر: با وجود موارد ذيل:
1-در اوامر مؤکد مقام معظم رهبري در سال 1371 خطاب به ستاد فرماندهي کل قوا آمده است احداث هرگونه مراکز تفريحي و آموزشي در حاشيه و داخل سدها و منابع آب شرب مردم حتي براي مسائل آموزشي و نظام و انتظامي ممنوع است.
2- در ماده ي 4 آئين نامه ي جلوگيري از آلودگي آب مصوب 73/2/18 هيأت وزيران آمده که هر عملي که موجبات آلودگي آب را فراهم نمايد، ممنوع است.
در کمال تأسف سرايت مستقيم و غيرمستقيم بسياري از فاضلاب ها در بالادست و پايين دست رودخانه، همچنان اصرار بر تأسيس شهرک جديد "شيدا" است و تأسف بارتر اين که اين کار تحت عنوان طرح ملي و با مصوبه ي هيأت دولت در استان بالادست صورت مي پذيرد که مغاير با مصوبه ي قبلي هيأت دولت و اوامر مقام رهبري است.
ما نگرانيم، چون حد توقفي براي پايان اين اشتباهات و برگرداندن مسير اجرا به سمت صحيح و اصلاح نمي بينيم و بالعکس اصرار بر ادامه ي اشتباهات وجود دارد.
ما نگرانيم، چون مطابق تبصره ي 3 ماده ي 2 قانون توزيع عادلانه ي آب "احداث هرگونه مستحدثاتي در حريم و يا بستر رودخانه ها و درياچه ها اعم از طبيعي و يا مخزني، ممنوع است و مسئوليت آن با وزارت نيرو است"، ولي متأسفانه علي رغم اين که مطابق تبصره ي 4 همان ماده ي قانوني " وزارت نيرو مکلف است پس از اخطار قانوني به خاطي و عدم توجه توسط مشاراليه نسبت به تخليه و قلع آن اقدام کند"، ولي شاهد هيچ گونه عملي از طرف دستگاه موظف نيستيم.
ما نگرانيم، چون مي دانيم مطابق ماده ي 46 قانون توزيع عادلانه ي آب، آلوده ساختن آب ها ممنوع است و مسئووليت پيشگيري و ممانعت و جلوگيري از آلودگي منابع آب به سازمان حفاظت محيط زيست محول شده است، اما متأسفانه خيري از اقدام سازمان مذکور نيست و هر شخص حقيقي يا حقوقي، دولتي يا خصوصي همچنان انواع فاضلاب ها و آلاينده ها را وارد زاينده رود مي نمايد.
ناراحتيم از اين که مي دانيم براساس مواد 31 و 50 قانون توزيع عادلانه ي آب، نيروهاي انتظامي مکلفند دستورات وزارت هاي جهاد کشاورزي و نيرو را در اجراي اين قانون عملي نمايند و دادگاه ها نيز مکلفند به فوريت و خارج از نوبت به اختلافات در اين مورد رسيدگي کنند، ولي متأسفانه در عمل هر چه هست عکس اين قوانين است.در نهايت اين که تغيير خط مرزي با هدف سياسي و زياده خواهي، اين بي قانوني ها را تشديد خواهد کرد.
ضمن اين که انتخاب خط مرزي دو استان در خط القعر درياچه ي سد که 95 درصد آب مصرفي استان پايين دست را تأمين مي کند در کل دنيا منحصر به فرد است و حتماً بايد در کتاب رکوردهاي گينس نوشته شود.
2- انتقال آب، نقش سد و تونل

بسيار اتفاق مي افتد که در يک کشور، مناطقي با بارندگي زياد وجود داشته باشند، ولي امکان مصرف تمام آن آب در خود آن مناطق وجود نداشته باشد. در چنين شرايطي آن ميزان از آب که به دريا ريخته مي شود و يا استفاده ي خاصي براي آن پيش بيني نشده است، در صورتي که لطمه اي به ساير مناطق نزند، با صرف هزينه و با هدف کمک به توليد ملي، به مناطق داراي اراضي حاصل خيز و نيروهاي کارآمد، يا مناطق پرجمعيت نيازمند به آب، منتقل مي گردد.
احداث تونل، يکي از راه هاي انتقال است و با عنايت به اين که حدود يازده ميليارد مترمکعب بارش سالانه در استان چهارمحال وجود دارد، از هزاران سال قبل حدود يک ميليارد مترمکعب آب به سمت اصفهان جاري مي شد که به سوابق آن اشاره شد و مابقي آنچه که در استان چهارمحال استفاده نمي شده است به سمت استان خوزستان و مازاد آن به خليج فارس وارد مي شد. پس از بررسي فراوان و وجود عوامل پيش تر ذکر شده، در استان اصفهان با احداث تونل هاي اول و دوم کوهرنگ، بخشي از آب وارده به خليج فارس، به سمت اصفهان برگشت داده شد و وارد حوضه ي زاينده رود گرديد. يادآور مي شود تونل هاي چشمه ي لنگان و خدنگستان، آب را از مناطق فريدون شهر و فريدن که از توابع خود استان اصفهان هستند، وارد حوضه ي زاينده رود مي نمايند. از طرفي مقدار زيادي آب در مناطق سميرم و فريدون شهر از توابع اصفهان از طريق رودخانه هاي "ماربر" و "آب ملخ" و آبراهه هاي کوچک و بزرگ ديگر از اصفهان خارج مي شود و به سمت استان هاي چهارمحال و بختياري و خوزستان مي رود که حجم آن از مقدار آب وارده از آن استان به زاينده رود بيشتر است.
يادآور مي شود از آن جا که بارش ها عمدتاً در زمستان و اوايل بهار بوده و هست، لذا در زماني که سد زاينده رود وجود نداشت، بسياري از اين آب ها زماني در رودخانه ها جاري مي شد که نياز آن چناني به آن آب نبود. لذا ميزان آبي که در ذخاير زيرزميني تزريق مي شده، در فصول بعدي و براي کشت هاي بعدي از طريق چاه ها و قنوات برداشت، و مازاد آب از دسترس استفاده خارج مي شد و اين کار اگر چه يک نظم طبيعي و اکوسيستمي را ايجاد کرده بود و تالاب گاوخوني را تغذيه مي کرد، ولي امکان اين که مقداري از آب نيز از گردونه انتفاع خارج شود، وجود داشت. مهم تر اين که به دليل افزايش نياز آب براي توسعه ي شرب، صنعت، خدمات، ذخيره سازي آب و غيره، احداث سد در دستور کار قرار گرفت و با اين کار هم امکان ذخيره ي آب مازاد بر مصرف ايجاد مي شد، هم توسعه در بخش هاي شهري و صنعتي و کشاورزي صورت مي پذيرفت.
رسالت اصلي احداث سدها، به ويژه در مناطق کم باران و خشک مثل اصفهان اين بوده و هست که با ذخيره ي آب در سال هاي پرباران و تنظيم مصرف سالانه، بتوان در سال هاي کم باران، آن حوضه را از خشک سالي نجات داد؛ ولي متأسفانه در مورد سد زاينده رود بخشي از اهداف فوق تغيير کرد و در اثر عملکردهاي اشتباه بسياري از دست اندرکاران اوضاع به صورت ديگري رقم خورد.
عواملي از قبيل:
الف- اختصاص زياد آب به متقاضيان مختلف و عدم برگشت آن به رودخانه،
ب- توسعه ي بيش از حد شهري صنعتي و خدماتي و غيره،
ج- پمپاژهاي بي رويه به ارتفاعات دوردست رودخانه و خروج آب از حوضه ي زاينده رود،
د- عدم رهاسازي آب در رودخانه به گونه اي که حداقل چاه ها و قنوات را تغذيه کند،
ه- انتقال آب از حوضه ي زاينده رود به ديگر شهرها و استان ها و بسياري از عوامل ديگر موارد مرقوم دربند 6،
باعث شدند که به لحاظ حجمي و زماني هيچ تناسبي بين ميزان بارش نزولات و انتقال آب پشت سد زاينده رود با ميزان برداشت ها و تخصيص و توزيع وجود نداشته باشد و اکنون با اين مشکل هاي حاد مواجه باشيم.
3- مصارف شهري، فضاي سبز، صنعت و کشاورزي

الف- مصارف شهري بسيار بالاست؛
ب- شبکه هاي آب رساني نيز با وجود صرف هزينه هاي بالاي تصفيه، به دليل فرسودگي حجم قابل ملاحظه اي آب را از بين مي برند.
ج- بدتر از همه اين که آب مصرفي براي تمام بخش هاي مصارف شهري از قبيل آشاميدني، پخت و پز، لباسشويي، ظرفشويي، دستشويي، باغچه و فضاي سبز منازل، ساختمان سازي، بسياري از کارگاه هاي صنعتي و خدمات شهري و... تماماً تصفيه شده است. در صورتي که مي توان با جداسازي آن ها از همديگر، راندمان مصرف آن را بالا برد.
د- الگوي فضاي سبز در تمامي شهرهايي که از حوضه ي آبريز زاينده رود برداشت آب دارند، مناسب نيست. چون ما در منطقه ي کم آب و خشک هستيم، کشت بعضي از گياهان مانند چمن و گل هاي با نياز آبي بالا به عنوان فضاي سبز که عمده ي آب و در برخي موارد بيشتر از 80 درصد آن را تبخير مي نمايد، به مصلحت نيست.ه- صنعت نيز رشد روزافزون داشته است و از آب هاي جاري و زيرزميني و قنوات بيش از پيش استفاده مي کند، در حالي که مي توان با انجام هزينه هاي لازم و احداث تأسيسات تصفيه اي و گردش مجدد آب در سيستم کارخانجات، مصرف را کم نمود و راندمان را بالا برد. شاهد اين هستيم که مختصر پس مانده ي آبي هم که قبلاً توسط کارخانجات بزرگ پس از استفاده در سيستم هاي خنک کننده به رودخانه برمي گشت، صرف کشاورزي و يا احداث باغات و فضاي سبز اطراف کارخانجات شده و مشکل ساز گشته است.
و- در بخش کشاورزي عوامل مختلفي موجب افزايش مصرف آب و کاهش راندمان آبياري گرديد که به پاره اي از آن ها اشاره مي گردد:
• کوچک شدن قطعات زمين هاي کشاورزي: در دو مرحله، يک بار در سال 1343 به دليل انجام اصلاحات اراضي و يک بار در اوايل انقلاب که بسياري زمين هاي بزرگ و يکپارچه توسط مردم مناطق تصرف و به قطعات کوچک تقسيم گرديد.
• قانون ارث اجازه ي تقسيم و تفکيک اراضي را داده که اين امر موجب تقسيم اراضي بزرگ به کوچک گرديده است.
• تبديل اراضي کشاورزي موجود در دل اراضي ديگر به غيرکشاورزي و باغ سازي و ويلاسازي و غيره.
• نوسانات مختلف در تحويل آب به کشاورزي، و خشک، کم آب، و بد آب شدن چاه ها و قنوات، امکان و انگيزه ي سرمايه گذاري در سيستم هاي آبياري هدايت شده و با استفاده از ماشين آلات بسيار پيشرفته ي ليزري براي تسطيح و عمل آوري اراضي به گونه اي که مصرف آب به حداقل برسد را کم نموده است.
4- آلودگي کيفي رودخانه

گودبودن رودخانه ي زاينده رود موجب جاري شدن فاضلاب و آب هاي آلوده به طرف رودخانه مي گردد. همچنين احداث مجتمع هاي تفريحي و مسکوني که در طول مسير در نزديکي رودخانه وجود دارند و بعضاً لوله ي مستقيم انتقال فاضلاب آن ها به رودخانه را مشاهده مي کنيم، رودخانه را آلوده کرده است و علي رغم صراحت قانون در ممنوعيت اين اقدامات و روشن بودن وظايف دستگاه هاي مسئول در چنين مواردي، متأسفانه شاهد گسترش آن ها هستيم.
5- تالاب گاوخوني، مزايا و خشکي آن

تالاب گاوخوني که از سرمايه هاي ارزشمند و آثار ملي ايران است و در زمان هايي که آب داشت، به خودي خود يک اکوسيستم کامل و زيستگاه بسيار مناسبي براي انواع وحوش و پرندگان، و سالانه ميزبان صدها هزار از انوع پرندگان زيبا و مهاجر بود، و آرزوي هر علاقه مند به محيط زيست در ايران و جهان بوده و هست که حداقل يک بار بتواند از اين اثر جاودانه و زيبا ديدن کند. وجود اين تالاب همچنين نقش بسيار تعديل کننده اي در ممانعت از ايجاد گرد و غبار و تنظيم دماي مناطق شرق اصفهان داشته است. متأسفانه از آن جا که تعادل توزيع آب به هم خورده، اين اثر جاودانه هم رو به زوال رفته و هم اکنون تقريباً بيشتر حيات وحش و اکوسيستم منطقه از بين رفته است و پرندگان مهاجر نيز ديگر به آن منطقه نمي آيند. تالابي که به جز برخورداري از محاسن قوي، همواره نقطه ي اميد شرق اصفهان براي ايجاد يک منطقه ي توريستي و گردشگري با اشتغال زايي فراوان بوده، اينک از بين رفته است.
6- بندهاي رودخانه و تسطيح بستر

هر رودخانه اي به خودي خود نقطه ي قعر مناطق اطراف خود است. به علاوه، در بستر هر رودخانه نيز يک گودي وجود دارد، بدين صورت که هرچه از حاشيه ي دو طرف رودخانه به وسط آن نزديک مي شويم گودتر مي شود و اين امر باعث مي شود که حتي اگر آب را در بالادست ببندند، باز هم به واسطه ي وجود خط القعر در رودخانه و نشت و نفوذ آب اطراف به رودخانه، هيچ وقت آن رودخانه کامل نخشکد. لذا حتي در مواقعي که آب سد زاينده رود بسته بود، مختصر آبي در رودخانه، تا محل گاوخوني جريان داشته است، بنابراين هيچ گزارشي در اسناد تاريخي که نشان دهنده ي خشکي زاينده رود باشد مشاهده نگرديده است. متأسفانه چند سالي است که به منظور زيباسازي شهرهاي اصفهان، فلاورجان و درچه در حاشيه ي رودخانه و بعضي مناطق بالادست، اقدام به تسطيح و طبعاً تعويض بستر رودخانه گرديده است. همچنين با صدور مجوز براي برداشت شن و ماسه از بستر رودخانه توسط سازمان آب و احداث بندهاي متعدد توسط دستگاه هاي ذي ربط، اين خط القعر به هم خورده است. به همين دليل است که به محض کاهش آب سد (و نه قطع کامل آن) باز هم شاهد خشکي کامل رودخانه هستيم و متأسفانه پي گيري ها، جلسات و مکاتبات و اقدامات گوناگون نيز منجر به رفع اين معضلات نگرديده است. اين کار مخالف تبصره هاي 3 و 4 ماده ي 2 قانون توزيع عادلانه ي آب مبني بر ممنوعيت اين گونه اقدامات بدون مجوز وزارت نيرو است. از طرفي مطابق ماده ي 36 قانون توزيع عادلانه ي آب، هيچ کس بدون اجازه ي وزارت نيرو حق احداث و تغيير مقطع و مجراي آب را ندارد و هر بالادستي مسئوول خساراتي است که از عمل غيرمتعارف او به پايين دستي وارد مي آيد. ماده ي 48 قانون نيز نحوه ي صدور مجوزها را توسط وزارت نيرو مشخص کرده است.
7- عمليات عمراني حاشيه اي زاينده رود

حريم زاينده رود تا آن جاست که اگر اقدامي در آن نقطه بشود، به هر طريق، چه مستقيم و يا غيرمستقيم بر کميت و کيفيت آب تأثير بگذارد. و اگر احداث ابنيه و دخل و تصرف در بستر و حاشيه، براي زاينده رود مزاحمت ايجاد کند، ممنوع است. مواد 2، 31، 35، 46، 44، 48 و 50 قانون توزيع عادلانه ي آب کاملاً بر محدوديت ها و برخورد با متخلفين و وظايف دستگاه هاي مرتبط تأکيد نموده است.
8- پل ها و بناهاي تاريخي مرتبط با زاينده رود – معرفي و آسيب شناسي

آثار ارزشمندي همچون پل ها و بناهاي تاريخي با بودن زاينده رود شکل گرفته اند. اگر پاسخ اين سؤال را پيدا کنيم که چرا اين پل ها را در ضلع شمالي و يا جنوبي اصفهان بنا نکرده اند؟ آن وقت به نقش زاينده رود در احداث اين بناها بيشتر پي خواهيم برد. بنابراين نه فقط پل ها، بلکه بسياري از آسياب هاي تاريخي، بندهاي زيبا که در گذشته ي دور به منظور تقسيم آب ايجاد شده است، و حتي ابنيه ي تاريخي ديگر اصفهان نيز با بودن زاينده رود، معنادار و جذاب شده است. متأسفانه، در بعضي موارد شاهد اقداماتي هستيم که به موجوديت اين آثار منحصر به فرد آسيب مي رساند.
9- سازمان ها و نهادهاي مرتبط، برنامه و نقش آن ها و نقد عملکرد

به نظر مي رسد اگر سازمان ها و نهادهاي مرتبط، در زمان لازم به نقش خود که قانون برعهده ي آن ها گذاشته است درست عمل مي کردند، الان اين مشکلات را نداشتيم. هم اکنون نيز بايد شروع کنند و انجمن هاي مردم – نهاد (NGO) بايد وارد عمل شوند و اطلاع رساني کنند.
10- زاينده رود و محيط زيست

زاينده رود از ابتداي پيدايش خود تا چند سال پيش محيط زيست سالمي را براي مردم به ارمغان مي آورد، ولي متأسفانه چندين سال است آرام و خاموش است به واسطه ي آلودگي که دارد، سلامتي مردم را مي گيرد و هم اکنون نيز نفس هاي آخر خود را مي کشد.
11- قياس با مثال هاي جهاني

در بسياري از نقاط دنيا رودخانه هايي – مثل رودخانه هاي "ولگا" و يا "مي سي سي پي" و رودخانه ي "نيل" و بسياري موارد ديگر – را داريم که نه فقط از بين دو استان، بلکه از بين دو قاره مي گذرند ولي حقوق بالادستي و پايين دستي حفظ مي شود و مهم ترين مسئله ي مردم و دولت هاي آن قاره ها و کشورها، حفظ و حراست از اين رودخانه هاست. در حالي که آن ها رودخانه ها را بين دو قاره مديريت حوضه اي مي کنند و مشکل ندارند، ما در کشورمان رودخانه ي بين دو استان را نمي توانيم مديريت کنيم و با دست خودمان اين بلاها را بر سر خودمان مي آوريم.
12- بررسي کلي و راهکارها

• همه ي مسئولان و کارشناسان در هر حوزه ي کاري، مسلح و مسلط به قوانين مرتبط با کار و مسئوليت خود باشند و به وظايف قانونيشان عمل کنند. براي دستيابي به اين هدف، آموزش ها و آزمون هاي قبل از انتخاب بايد معمول شود.
• اقدامات تمامي دستگاه هاي مرتبط با زاينده رود مانند وزارت خانه هاي نيرو، جهاد کشاورزي و شرکت هاي آب منطقه اي اصفهان و چهارمحال و بختياري، و سازمان جهاد کشاورزي استان، سازمان محيط زيست، سازمان بهداشت (بابت آب شرب روستايي) ميراث فرهنگي، شهرداري و ديگر مراجع مرتبط بايد مورد بازبيني قرار گيرد، اشتباهات آن ها جبران، و با خاطيان برخورد گردد.
• توقف کامل تخصيص و فروش جديد آب از زاينده رود و چاه ها و همچنين لغو بسياري از تخصيص هاي قبلي چه از رودخانه ها و چه از چاه ها.
• ايجاد کميته ي کارشناسي مشترک بين دو استان اصفهان و چهارمحال و بختياري، و وزارت نيرو و نمايندگان حق آبه دار و کنترل کامل برداشت ها و قراردادها.
• اصلاح بستر رودخانه و برگرداندن خط القعر رودخانه به حالت اول و حذف بندها و کارشناسي و طراحي مناسب براي استفاده از زيبايي هاي زاينده رود توسط شهرداري ها، به گونه اي که مانعي براي عبور آب ايجاد نشود و تخريب مستحدثات مزاحم و خسارت زا بر اساس قانون.
• اصلاح شبکه هاي آب رساني در صنعت و شرب و کشاورزي.
• جداسازي شبکه هاي آب رساني، شرب و آشپزخانه با ساير مصارف و استفاده پساب شرب و آشپزخانه در ساير مصارف فردي و استفاده ي ساير مصارف فردي در فضاي سبز و ديگر مصارف شهري از قبيل خدماتي، کارگاهي و صنعتي و غيره متناسب با الگوي هاي مشابه موجود در نقاط مختلف دنيا.
• اعمال مديريت صحيح در سيستم توزيع آب رودخانه ي زاينده رود و غني کردن آب چاه ها و قنوات.
• برگرداندن خط مرزي اصفهان و چهارمحال و بختياري به جاي اول (خط الرأس کوه هاي شيدا).
• ورود صدا و سيما و کليه ي مراکز اطلاع رساني به عرصه، و برگزاري همايش ها، مساعدت حوزه و دانشگاه و مساجد و منابر و کلاس هاي آموزش و پرورش و مدارس، و ساير رسانه ها و اطلاع رساني قانوني و فني و آموزشي.
• وضع قانون براي تشويق و امتياز براي کساني که اراضي خود را يکپارچه مي کنند.
• خريد مازاد حجم آب مرقوم در پروانه ي بهره برداري چاه ها و رودخانه ها از کساني که با چاهشان کم آب شده و يا به هر دليل حاضرند به وزارت نيرو برگردانند.
• حذف پمپاژ آب از رودخانه براي مصارف کشاورزي و باغات، به ويژه در ارتفاعات که آب را از حوضه ي زاينده رود خارج مي کنند.
• کم کردن مصارف تمام بخش ها به نسبت مشابه و برابر، در شرب و صنعت و کشاورزي و رعايت حقوق حق آبه دار.
• اصلاح الگوي فضاي سبز در شهرها و جايگزيني چمن و شهرهايي که از زاينده رود آب برداشت مي کنند.
• بازنگري قانون استقلال آب استان ها و اعمال مديريت واحد بر حوضه ي زاينده رود از ابتدا تا انتها.
• تحقيق کامل علمي و اقتصادي در زمينه ي انتقال آب از طريق پمپاژ به ارتفاعات و بررسي عملکرد اقتصادي موارد موجود در بالادست و اين که آيا اين کار براي بالادست مفيد بوده يا خير؟
• بررسي علمي توسط متخصصان و دانشمندان در زمينه ي تأثير خشکي زاينده رود بر پل ها و ابنيه ي تاريخي موجود.
• بررسي کارشناسي و علمي جامع از آثار خشک سالي بر اقتصاد استان اصفهان و مسائل اجتماعي و زيست محيطي به ويژه در شرق اصفهان.
و در پايان:
" فرياد بي صداي زاينده رود سکوت اصفهان را در هم مي شکند ".


مردم عزيز ايران، برادران و خواهران اصفهاني و چهارمحالي، مسئوولان محترم و دست اندرکاران دولتي و غيردولتي، درددلي از زبان زاينده رود غريب با فرزندان ناسپاس خود که با اين مايه ي حيات بخش چه کردند، براي تمام خوانندگان، علاقه مندان به تاريخ و تمدن ايران و اصفهان، عاشقان عمران و کشاورزي و پيشرفت، دلسوختگان عرصه هاي هنر، صنعت، خودکفايي، علم و مدافعان قانون و محافظان محيط زيست و سلامتي و ... نقل مي گردد.
اميد است که هرچه زودتر به خود آييم و به شکرانه ي نعمت الهي بابت اهداء اين هديه ي ارزشمند و حفظ آن براي حال و آينده ي خود و فرزندانمان بيش از پيش سپاسگزار اين نعمت باشيم و به ايراني فکر کنيم که روزي نفت نخواهد داشت، گاز و معادن و ديگر ذخايري براي فروش نخواهد بود و آن زمان اگر توليد نداشته باشيم، بيگانگان ما را سلاخي خواهند کرد ....
1-معرفي و اطلاعات کمي از زاينده روددر حال حاضر کل آب زاينده رود از 4 منبع به شرح ذيل تأمين مي شود:
1-1-رودخانه ي زاينده رود از چشمه ي ديمه واقع در استان چهارمحال و بختياري سرچشمه مي گيرد. از سرچشمه تا انتها (تالاب گاوخوني) بيش از 420 کيلومتر طول دارد و در طول مسير آبراهه ها و چشمه سارها و بازيافت ها و برگشت آب هاي برداشت شده و بارش هاي مناطق پايين دست به آن اضافه مي شود و در نهايت ميانگين حجمي حدود 900 ميليون مترمکعب آب توليد مي شود. در تکميل نظام نامه هاي مکتوب قبلي، مرحوم علامه شيخ بهايي در زمان صفويه در طرح جامعي موسوم به طومار شيخ بهايي آب رودخانه را بر اساس ميزان اراضي و استعداد آن در حوضه ي آبريز، بلندي و گودي مناطق، امکان انتقال آب به روش ثقلي و بسياري فاکتورهاي ديگر، به 33 سهم در مناطق 7 گانه ي مالکيت 19 سهم آن به حق آبه داران شرق اصفهان شامل رودشتين، براآن جنوبي و شمالي، جي و قهاب و کرارج، و 4 سهم آن به باغات شهري شهر اصفهان و ماربين و ... و 10 سهم آن به غرب اصفهان شامل لنجانات (زرين شهر و مبارکه و فلاورجان و...) تعلق گرفت.
علاوه بر تقسيم آب، وي طراحي بسيار عملي و کارايي جهت احداث شبکه مادي ها و انهار آبرساني انجام داده که تا به امروز نيز همچنان کاراست و بدون مصرف انرژي و با احداث بندهاي متعدد به منظور آبگيري انهار و مادي هاي مذکور در مسير، آب رودخانه را به اين مناطق ارسال مي نموده و سهم مشخص و مکتوب شده ي تک تک روستاها و مناطق به طور کامل و بدون مشکل در بالادست و پايين دست تحويل مي شده است.
1-2- تونل اول کوهرنگ نيز که با سرمايه ي 33 سهم حق آبه دار زاينده رود احداث شد (شرح در بند 3) حجم آبي معادل ميانگين سالانه 330 ميليون مترمکعب توليد مي کند.
1-3-تونل دوم کوهرنگ که با اعتبارات ملي و استاني احداث شده است و حجم ميانگين معادل حدود 270 ميليون مترمکعب آب در سال به حوضه ي زاينده رود انتقال مي دهد.
1-4- تونل چشمه ي لنگان که با اعتبارات ملي و استاني احداث شده و سالانه حجم آبي معادل متوسط 120 ميليون مترمکعب از مناطق فريدون شهر در غرب استان اصفهان وارد حوضه ي زاينده رود مي نمايد.
بنابراين رودخانه ي اصلي و تونل اول که جمعاً به طور متوسط حدود 1200 ميليون مترمکعب آب (بالغ بر 75 درصد آب رودخانه) توليد مي کنند، متعلق به حق آبه دار است و در مالکيت و اختيار دولت نيست که در مواد 18، 19، 20، 36، 21، 44، 48 و ماده واحده ي شماره ي 2254 (1380) قانون تشويق سرمايه گذاري در طرح هاي آب کشور، و همچنين ايرادهاي شرعي و قانوني وارده توسط شوراي محترم نگهبان در سال 1361 به مصوبات اوليه ي قانون توزيع عادلانه ي آب، که منتج به برگشت مکرر آن به مجلس محترم و اصلاح و تصويب شد، تماماً حقوق مالکيتي حق آبه دار و تکاليف دستگاه هاي دولتي در برخورد با حق آبه ها را به وضوح معين نموده است. بنابراين وزارت نيرو اجازه داشته و دارد که فقط آب استحصالي از تونل دوم کوهرنگ و چشمه ي لنگان که ميانگين حجمي سالانه معادل حدود 400 ميليون مترمکعب در سال را داراست، تخصيص جديد بدهد و چنانچه پيش فروش هم داشته باشد، الزاماً بايد از محل طرح هاي در دست احداث مانند تونل سوم کوهرنگ باشد. البته اين تخصيص ها و اجراي طرح ها و پروژه ها نيز بايد به گونه اي باشد که مطابق ماده ي 44 قانون توزيع عادلانه، به واسطه ي آن، آب رودخانه، قنوات و چاه هاي متعلق به حق آبه دار نقصان نيابد و يا خشک نشود.
2- دلايل خشکي زايند رود

خشکي زاينده رود دلايل متعددي دارد:
الف- کمي بارش نزولات آسماني در سال هاي 1388 – 1386 نسبت به ميانگين بلندمدت.
ب- برداشت هاي بي رويه و غيرقابل کنترل در بالادست رودخانه (استان هاي اصفهان و چهارمحال و بختياري)
ج- تخصيص بيش از حد آب توسط وزارت نيرو که به مراتب زيادتر از آب استحصالي از تونل دوم کوهرنگ و چشمه ي لنگان و ذخيره ي سد زاينده رود بوده است.
د- ميزان برداشت آب به صورت پمپاژ، بيشتر توسط بهره بردار مديريت مي شود تا سازمان هاي آب منطقه اي، و بنابراين عدم نظارت کافي و يا قابليت کنترل پمپاژها باعث برداشت بيش از حد مجاز در پروانه ها مي شود.
هـ- وقتي آب به وسيله ي پمپاژ در ارتفاعات به خارج از حوضه ي زاينده رود انتقال داده مي شود، بعد از مصرف امکان برگشت به حوضه ي زاينده رود از طريق شيب ثقلي زيرزميني و روزميني را ندارد، لذا انتقال آب به خارج از حوضه ي زاينده رود نيز از ديگر دلايل است.
تذکر 1: بسيار غيرکارشناسانه و دور از عقل و منطق است که آبي که يک بار با صرف سرمايه هاي کلان از حوضه ي ديگري به حوضه ي زاينده رود منتقل شده است، مجدداً از اين حوضه خارج شود؛ آن هم با صرف هزينه مجدد و دائم.
تذکر 2: در هيچ کجاي دنيا برداشت آب به وسيله ي پمپاژ متعارف نيست؛ چون علاوه بر ايجاد مشکلاتي از اين قبيل، صرف انرژي و هزينه ي دائمي و تعميرات و تجهيزات فراوان و محدوديت هاي فني براي زراعت و باغباني در ارتفاعات و بسياري موانع ديگر، چنين اقدامي را منسوخ نموده است.
و- توسعه ي بي رويه کشاورزي، شهرنشيني، صنعت و غيره که خارج از ظرفيت آب زاينده رود بوده و بارگذاري بسيار زيادتر از آب موجود را بر زاينده رود باعث شده است.
ز- تضييع زياد آب از طريق شبکه هاي پوسيده ي آب رساني شهرها به ويژه اصفهان و....
3- تاريخچه ي زاينده رود و شکل گيري تمدن در پيرامون آن

تاريخچه ي اصفهان و زاينده رود را بيشتر متخصصان، مورخان و غيره مي دانند، ولي همين قدر بگوييم که دورترين سابقه اي که در نوشته ها آمده است به نيمه ي دوم هزاره ي چهارم قبل از ميلاد برمي گردد که کشاورزي و حيات در جلگه ي زاينده رود و اصفهان جريان داشته است. بعد از آن در زمان هخامنشيان و بعد در زمان اردشير بابکان (حدود 1700 سال پيش که اولين نظام نامه ي زاينده رود تنظيم شده است) نظام نامه هايي براي رودخانه ي زاينده رود نوشته شده است که مکمل يکديگر بوده اند و سعي شده نظم حاکم بر اين رودخانه مخدوش نشود و آسيبي به تمدن و حيات و آباداني و حقوق مردم اين ديار وارد نگردد. نظمي که در 4 قرن اخير براي زاينده رود و مالکيت آب و اراضي آن مرقوم شد و اصفهان را به اوج پيشرفت و شهرت در تمامي زمينه هاي تمدن و علم و صنعت و هنر و کشاورزي و غيره رسانيد، نظام نامه اي موسوم به طومار شيخ بهايي توسط مرحوم علامه بهاءالدين عاملي (شيخ بهايي) در زمان صفويه بوده که به سال 923 ه. ق آب زاينده رود را به 33 سهم بين حق آبه داران مناطق 7 گانه ي اصفهان با شرح مرقوم در بند 1 تقسيم نموده است (3)
در طول قرون متمادي با وجود حوادث فراوان، زنده رود همچنان به زندگي بخشي خود در خطه ي اصفهان ادامه داده است و عظمت اصفهان در زمينه ي هنر، صنعت، کشاورزي، فرهنگ و... که موجبات شهرت جهاني آن شده است، تماماً به واسطه ي اين نعمت بي نظير بوده است.
مناره هاي موجود در شرق اصفهان مانند زيار، گار، برسيان و مساجد قديمي از هزاره هاي قبل مانند ورزنه، دشتي، برسيان، اندلان، ازيران و بسياري از قلاع، برج ها، آب انبارها، بندها، کاروانسراها و... همگي از اسناد تاريخي و موجود اين تمدن ريشه دار و با سابقه هستند.
و از افتخارات اصفهان و زاينده رود همين بس که يکي از چند رودخانه ي بزرگ جهان است که داري نظام نامه ي قديمي هستند. در زمان حمله ي اسکندر مقدوني و بعد در زمان ساسانيان و حمله ي اعراب، در زمان تيموريان، افغان ها، صفويان، زنديان، قاجار و... در تمامي حملات و ملال هاي تاريخي که به ايران و اصفهان وارد شده، "زنده رود همچنان زنده مانده و به اصفهان حيات بخشيده است"؛ به گونه اي که علي رغم تمامي ناملايمات تاريخي، اصفهان امروزي با تمامي شهرت و اقتدار خود را به ميراث گذاشته است.
ميرخان از نزديکان تيمور در کتاب سريع الطيف مي گويد: "در اصفهان همه را سر بريدند و تنها زنده ي شهر زنده رود بود".
در هنگامه ي تيمور که همه در اصفهان مردند، آن که زنده ماند، زنده رود بود و باقي ماند که ما امروز زندگي کنيم. اينک ما زنده ايم و زنده رود مرده است. پس با دل مي شتابيم تا جان خويش را مايه ي حيات دوباره ي زنده رود کنيم.
4- نقش زاينده رود در سيما و منظر شهرياگر اصفهان بدون زاينده رود را لحظه اي در ذهن خود مجسم کنيم، شهري کاملاً کويري، خالي از باغات، گرم و سوزان، با بادها و گرد و غبارهاي فراوان، فاقد زيبايي و سرسبزي، بي نام و بدون شهرت، بدون صنعت و محروم از هنرمندان شهره، فاقد گنبدهاي فيروزه اي، فارغ از آثار هنري خلاقين آن، عاري از مردم دانشمند و شجاع و بسياري از کمالات و محاسن و مزاياي فعلي به ذهن متبادر خواهد شد که امثال آن در نزديکي خود اصفهان نيز وجود دارد. اگر اصفهان زيبا و سرشار از محاسن است و آرزوي هر سياح و جهانگردي است که براي يک بار هم که شده در طول عمر خود آن را ببيند، به خاطر وجود زاينده رود است. اگر ايران باستان را در دنيا با نام اصفهان و شيراز مي شناسند، به دليل وجود زاينده رود و سابقه ي تاريخي و آب هاي جاري اين دو شهر است.
ابودلف، جهانگرد عرب (385 - 301 ه ق): "اصفهان داراي هواي صاف و خالي از حشرات است. بدن مردگان آن جا در خاک نمي پوسد و بوي گوشت در آن تغيير نمي کند. هرگاه يک ديگ غذا بعد از يک ماه پخت و پز به همان حال وا بماند، تغييري در آن روي نمي دهد".
تاورنيه ي سياح: "از هر طرف که به طرف اصفهان مي رفتيم اول مناره هاي مساجد و بعد درختان و خانه ها نمودار مي شدند، به طوري که از دور اصفهان به جنگل بيشتر شباهت دارد تا به شهر".
هولستر جهانگرد: "اگر از سمت جنوب به اصفهان مي نگريستيم، گويي که شهر در ميان باغ بزرگي قرار داشت و رودخانه از غرب و شرق مانند رشته اي سيمين از وسط آن مي گذشت".
ناصرخسرو قرن 5 ه . ق: "در همه ي سرزمين پارسي گويان، شهري جامع تر و نيکوتر از اصفهان نديدم".
5- سابقه ي نظام بهره برداري از زاينده رود

الف- نظام نامه ي زمان اردشير بابکان.
ب- طومار شيخ بهايي در سال 923 ه . ق
ج- اولين مصوبات قانوني در سال هاي 1347 و 1361 و....
نظام نامه ي زاينده رود همگي تقسيم هايي درست با برنامه هاي کاربردي نسبتاً کامل هستند، و ضمن تقسيم آب مالکيتي حق آبه دار به 33 سهم، طراحي بي نظير شبکه هاي آب رساني را نيز شامل مي شده اند. علي رغم خاکي بودن مادي ها، به دليل انتخاب صحيح محل بندهاي آب گير در مسير و داشتن شيب مناسب انهار و انشعاب مادي ها از رودخانه، آب با کم ترين هدررفتي به محل مصرف مي رسيده و در عين حال مخازن زيرزميني را نيز به گونه اي تغذيه مي نموده است که در فصول گرم سال که آب جاري از رودخانه کمتر در اختيار زارعين و مردم بوده است، فخر و مباهات است که اين خطه چنين دانشمنداني را در تمامي اعصار داشته که اين گونه خلاقيت ها را از خود بروز داده اند تا هم مشکل خودشان را حل نمايند و هم اقدامشان الگويي براي بسياري از نقاط دنيا باشد و مهم تر اينکه هم اکنون هر ميزان از شبکه هاي جديد بتوني که به تبعيت از اين شبکه ها انجام شده است مشکل نداشته، ولي هر کدام که خارج از اين قاعده انجام گرفته با مشکل فني به ويژه ثقلي مواجه شده است.
6- اختلالات وارده بر نظام بهره برداري از زاينده رود

اختلالاتي که به نظام بهره برداري از رودخانه وارد شده است:
الف- توسعه ي بي رويه در دشت هاي فراوان براي زراعت و باغباني و...
ب- برهم زدن شيوه هاي تقسيم آب که مغاير با نظام و شبکه ي اصلي بوده و پايداري را از تمامي بخش هاي کشاورزي و شهري و غيره گرفته است.
ج- دخالت هاي زياد در نظم طبيعي زاينده رود که مي بايست آب آن در اين حوضه ي آبريز مي ماند و خارج نمي شد.
د- تخصيص بيش از حد آب براي صنعت و خدمات شهري که يا به کل برگشت پذير نيست و يا به قدري با انواع مول شيميايي مخلوط و آلوده مي شود که قابل استفاده و جايگزيني براي آب زاينده رود نيست.
ه- برداشت هاي بي رويه و زياد از حد از چاه ها و قنوات و چشمه سارها و تخليه ي منابع زيرزميني و آبخوان هاي جلگه ي زاينده رود.
و- پمپاژهاي بالادست و خروج آب از حوضه ي زاينده رود.
به دلايل فوق و بسياري دلايل ديگر، آب زاينده رود بايد پاسخ گوي تمامي اين برداشت ها و جايگزين ها باشد، حال آن که اين رودخانه ظرفيت محدودي را دارد. بنابراين شاهديم که اکوسيستم، زندگي مردم، کشاروزي، صنعت، خدمات بالادست و پايين دست و غيره همه با مشکل مواجه شده اند.
7- بررسي مزاياي مختلف زاينده رود و مضرات خشکي آن

زاينده رود همان گونه که از نامش پيداست علاوه بر آب استحصالي از سرچشمه ها و تونل ها، خود نيز به دليل برگشت مجدد آب مصرفي به داخل رودخانه زايش هاي فراواني داشته است، بنابراين هميشه اگر 1400 ميليون مترمکعب آب از بالادست وارد زاينده رود مي شده است، با محاسبه ي کاربري دوباره و آگاهي سه باره ي آب هنگام برگشت به رودخانه و همچنين تزريق آب به چاه ها و قنوات که از عمق کمي برخوردارند و استحصال مجدد آن از چاه ها و قنوات، به جرأت مي توان گفت برخلاف آنچه مي گويند راندمان آب در اصفهان پايين است، در بعضي از مناطق راندمان از 100 درصد هم بيشتر است.
از مضرات خشکي زاينده رود مي توان به اين موارد اشاره کرد:
- از دست رفتن مشاغل مستقيم و غير مستقيم زياد در بخش کشاورزي و دام داري و گلخانه، صنعت؛
- مهاجرت بي رويه که براي مهاجر، محلي که از آنجا مهاجرت صورت مي گيرد، محل يا شهرهايي که به آن جا مهاجرت مي شود و... مشکل آفرين است؛
- بزه کاري هايي که از عوارض بيکاري است، مانند سرقت، کلاهبرداري ها، نزاع ها و قتل ها و...؛
- خمودگي و دل مردگي مردم؛
- گرد و غبار و بيماري هاي فراوان به دليل عدم کشت و عدم توليد اکسيژن؛
- کاهش درآمد و تأثير مستقيم بر توليد کنندگان و متعاقب آن براي کسبه، مشاغل خدماتي و غيره؛
- ترک تحصيل ها و تأثير منفي فرهنگي و تخصصي؛
- طلاق ها و تأخير در ازدواج ها و...؛
- فروش هاي ارزان و اراضي و ترک شغل؛
- مرگ ها و پيري هاي زودرس و عارضه هاي منفي فراوان بر سلامتي مردم؛
- عدم مقابله با آلاينده هاي صنعتي و غيره؛
- عدم وجود انگيزه و علاقه براي نسل جوان براي ورود به بخش هاي کشاورزي و دامي و به تبع آن از بين رفتن نسل کشاورزان خبره که شهرت کشوري و بعضاً جهاني دارند؛
- بي انگيزگي نسبت به مسائل فرهنگي و دوري از فرامين مذهبي و غيره به واسطه ي مشاهده ي بي عدالتي ها و بي قانوني ها و ناگفته هاي بسيار ديگر.

+ نوشته شده در  سه شنبه ۱۷ بهمن۱۳۸۵ساعت 22:28  توسط سيد مصطفي محمدزاده   | 
گلشیفته فراهانی بالاخره مقابل دوربين برهنه شد علیرغم آن که بسیاری از کارشناسان سینمایی کارهای غیراخلاقی این بازیگر را پیش بینی کرده بودند اما انگار گلشیفته فراهانی علاقه زیادی برای سرعت بخشیدن به این شیب غیراخلاقی دارد.
به گزارش وبگردي20:30، در آخرین عکس منتشر شده از گلشیفته فراهانی در روزنامه فیگارو فرانسه، وی ارزش های اخلاقی که حتی در کشورهای غربی نیز اندکی وجود دارد را زیر پا گذاشته و به صورت کاملا برهنه در مقابل دوربین ظاهر شده است؛ موضوعی که شاید هواداران وی نیز آنرا باور نمی کردند. انتشار عکس برهنه وی موج گسترده ای از مخالفت ها را در شبکه های اجتماعی به همراه داشته و حتی رسانه های غربی نیز به آن پرداخته اند.
+ نوشته شده در  سه شنبه ۱۰ بهمن۱۳۸۵ساعت 19:58  توسط سيد مصطفي محمدزاده   | 

آخرین فرکانس شبکه های سراسری ایران در آسیاست و اینتل ست 902Frequency :  11555 MHz
اینتل ست 902  62 درجه شرقی


Polarization :  
Vertical
Symbol Rate : 27.5 MSym/s FEC :   3/4

Service ID

Network Name

ServiceType Service PID Service Name
1 IRIBTV1 Video 101   شبکه اول
Audio01 201   صدای شبکه اول
Audio02 301   رادیوایران
2

IRIBTV2

Video 102 شبکه دوم    
Audio01 202 صدای شبکه دوم    
Audio02 302 رادیو پیام    
Teletext 402 پیام نما     
3

IRIBTV3

Video 103 شبکه سوم    
Audio01 203 صدای شبکه سوم    
Audio02 303 رادیو جوان    
Teletext 403 پیام نما     
4

IRIBTV4

Video 104 شبکه چهار   
Audio01 204 صدای شبکه چهار   
Audio02 304 رادیو معارف   
5

IRIBTV5

Video 105 شبکه پنجم    
Audio01 205 صدای شبکه پنجم   
Audio02 305 رادیو فرهنگ   
6

IRINN

Video 106 شبکه خبر   
Audio01 206 صدای شبکه خبر   
Audio02 306 رادیو صدای آشنا 3
   
7

IRIB AMOOZESH

Video 107 شبکه آموزش   
Audio01 207 صدای شبکه آموزش   
Audio02 307 رادیو ورزش   
8

IRIBQURAN

Video 108 شبکه قرآن   
Audio01 208 صدای شبکه قرآن   
Audio02 308 رادیو قرآن   
39

IRIB3  ENG

Video 109 شبکه جام جم 3   
Audio01 509 صدای انگلیسی جام جم 3   
9

IRIB3 PER

Video 109 شبکه جام جم 3   
Audio01 209 صدای فارسی جام جم 3
10

PRESSTV

Video 110 شبکه پرس تی وی   
Audio01 210 صدای  پرس تی وی   
31

RADIO IRAN

Audio01 301 رادیو ایران   
32 RADIO PAYAM Audio01 302 رادیو پیام   
33 RADIO JAVAN Audio01 303 رادیو جوان   
34 RADIO MAAREF Audio01 304 رادیو معارف   
35 RADIO FARHANG Audio01 305 رادیو فرهنگ   
36 RADIO SEDAYE ASHENA3 Audio01 306 رادیو صدای آشنا 3
     
37 RADIO VARZESH Audio01 307 رادیو ورزش   
38 RADIO QURAN Audio01 308 رادیو قرآن   
 

آسیا ست 3s   105.5 E شرقی
Frequency :  12351.75 MHz Polarization :   Vertical
Symbol Rate :  30 MSym/s FEC :   3/4

Service ID

Network Name

ServiceType Service PID Service Name
1 IRIBTV1 Video 101   شبکه اول
Audio01 201   صدای شبکه اول
Audio02 301   رادیو ایران
2

IRIBTV2

Video 102 شبکه دوم    
Audio01 202 صدای شبکه دوم    
Audio02 302 رادیو پیام    
Teletext 402 پیام نما   
3

IRIBTV3

Video 103 شبکه سوم    
Audio01 203 صدای شبکه سوم    
Audio02 303 رادیو جوان    
Teletext 403 پیام نما    
4

IRIBTV4

Video 104 شبکه چهار   
Audio01 204 صدای شبکه چهار   
Audio02 304 رادیو معارف   
5

IRIBTV5

Video 105 شبکه پنجم    
Audio01 205 صدای شبکه پنجم   
Audio02 305 رادیو فرهنگ   
6

IRINN

Video 106 شبکه خبر   
Audio01 206 صدای شبکه خبر   
Audio02 306 رادیو صدای آشنا 3
     
7

IRIB AMOOZESH

Video 107 شبکه آموزش   
Audio01 207 صدای شبکه آموزش   
Audio02 307 رادیو ورزش   
8

IRIBQURAN

Video 108 شبکه قرآن   
Audio01 208 صدای شبکه قرآن   
Audio02 308 رادیو قرآن   
39

IRIB3  ENG

Video 109 شبکه جام جم 3   
Audio01 509 صدای انگلیسی جام جم 3   
9

IRIB3 PER

Video 109 شبکه جام جم 3   
Audio01 209 صدای فارسی جام جم 3
10

PRESS TV

Video 110 شبکه پرس تی وی   
Audio01 210 صدای  پرس تی وی   
11

SAHAR2

Video 111  شبکه سحر  
Audio01 2011 صدای شبکه سحر2   
31 RADIO iRAN Audio01 301  رادیو ایران
32 RADIO PAYAM Audio01 302 رادیو پیام   
33 RADIO JAVAN Audio01 303 رادیو جوان   
34 RADIO MAAREF Audio01 304 رادیو معارف   
35 RADIO FARHANG Audio01 305 رادیو فرهنگ   
36 RADIO SEDAYE ASHENA 3 Audio01 306 رادیو صدای آشنا 3
     
37 RADIO VARZESH Audio01 307 رادیو ورزش   
38 RADIO QURAN Audio01 308 رادیو قرآن   

+ نوشته شده در  یکشنبه ۸ بهمن۱۳۸۵ساعت 17:41  توسط سيد مصطفي محمدزاده   | 

فرکانس شبکه بازار-IRIB Bazar TV

بهمن 1390

فرکانس شبکه تلویزیونی بازار-IRIB Bazar TV

 فرکانس جدید شبکه تلویزیون بازار-IRIB Bazar TV آذر 90

پخش آزمایشی شبکه تلویزیونی «بازار» هم زمان با عید سعید قربان آغاز شد.

به گزارش نیونت به نقل از فارس، شبکه تلویزیونی «بازار» از روز پنجشنبه ۳۰ شهریورماه با پخش تیزرهای تبلیغاتی شبکه بازار و معرفی خدماتی که این شبکه به مخاطبان خود ارائه می دهد، فعالیت خود را آغاز کرد.

بنا بر این گزارش، لوگوی این شبکه به تازگی طراحی شده و هم زمان با عید سعید قربان پخش آزمایشی آن آغاز شد.

لطفا برای مشاهده ادامه به ادامه مطلب مراجعه کنید…

این شبکه تلویزیونی با ارائه شعارهای گوناگون نظیر شبکه بازار در خانه ما، شبکه بازار مدیریت خرید، شبکه بازار رسانه مشاور خانواده، شبکه بازار فرصتی برای انتخاب بهتر و … بکار خود را اغاز کرد و در حال حاضر کالاهای گوناگون با معرفی خدمات و ذکر قیمت خرید در این شبکه معرفی می شوند.

برای اولین بار عزت الله ضرغامی رئیس سازمان صداوسیما در همایش افق رسانه که روز شنبه ۸ مردادماه برگزار شد، از افتتاح شبکه تلویزیونی «بازار» خبر داد.

شبکه «بازار» هم اکنون در تهران از کانال ۱۶ پخش می‌شود و به تدریج از فرستنده دیجیتال سایر استان‌ها نیز پخش خواهد شد.

این شبکه به معرفی کالا و خدمات اختصاص دارد و با نام IRIB BAZAR TV روی گیرنده‌های دیجیتال قابل دریافت است.

فرکانس بدر 5

11881

27500

 


توجه: بدر 5 (ایران ست) مخصوص گیرنده های دیجیتال می باشد و با ریسیور های معمولی ماهواره قابل دریافت نمی باشد.

+ نوشته شده در  جمعه ۶ بهمن۱۳۸۵ساعت 17:11  توسط سيد مصطفي محمدزاده   | 
فرکانس شبکه نمایش در عربست 

شبکه جدید نمایش  در ماهواره عرب ست (بدر 5 - iran sat)

فرکانس

11881

h

27500


لازم به ذکر است که شبکه نمایش بر روى بدر 5 (ایران ست ) قابل دریافت است و فقط با دستگاه های گیرنده ی دیجیتال قابل دریافت می باشد.


هم اکنون شبکه های آی فیلم ، العالم و مستند در ماهواره بدر 4 (بدون نیاز به مبدل گیرنده های دیجیتال) قابل دریافت هستند.

+ نوشته شده در  جمعه ۶ بهمن۱۳۸۵ساعت 17:9  توسط سيد مصطفي محمدزاده   | 
 


هات برد 8 (قاره اروپا و بخشی از قاره آسیا)وضعیت ماهواره: مدار 13 درجه شرقی

فرکانس:12437
Pol: 27500
جهت: افقی

FEC :3/4


 • AsiaSat5
  آسیا ست 5 (قاره آسیا و اقیانوسیه)

  وضعیت ماهواره: 100.5 درجه شرقی
  فرکانس: 3660
  Pol: 27500
  جهت: عمودی
  FEC : 3/4

 • Telstar 12
  تل استار 12 (قاره آمریکا)

  وضعیت ماهواره: 15 درجه غربی
  فرکانس: 11806
  Pol: 7596
  جهت: عمودی
  FEC : 3/4

 • Badr 5
  بدر 5

  وضعیت ماهواره: 26 درجه شرقی
  فرکانس: 12303
  Pol: 27500
  جهت: افقی
  FEC : 3/4


+ نوشته شده در  جمعه ۶ بهمن۱۳۸۵ساعت 17:7  توسط سيد مصطفي محمدزاده   | 

1390/08/22 ساعت 19:10

شبکه 1,شبکه 2,شبکه3,شبکه4,شبکه تهران,شبکه آموزش و شبکه خبرفرکانس 11900 ورتیکال 27500

ماهواره نیلست

 

فرکانس شبکه ای فیلم

فرکانس 12169 ورتیکال 27500

ماهواره عرب ست

         بقیه فرکانس ها در ادامه مطلب


فرکانس شبکه استانی کرمانشاه ,ایلام,خراسان جنوبی ,خراسان رضوی ,خراسان

شمالی,گلستان,طبرستان,سبلان,سهند,;کردستان

فرکانس 12322 ورتیکال 27500

ماهواره بدر یا عربست

فرکانس شبکه استانی خوزستان,فارس,بوشهر,دنا,اصفهان,افلاک

فرکانس 12284ورتیکال 27500

ماهواره نیلست

 

فرکانس شبکه استانی کرمان,خلیج فارس,هامون,قزوین,باران,نور,افتاب,همدان,زنجان(اشراق),سمنان

فرکانس 12265ورتیکال27500

ماهواره بدر یاعربست

+ نوشته شده در  جمعه ۶ بهمن۱۳۸۵ساعت 17:5  توسط سيد مصطفي محمدزاده   | 

فرکانس IRIB 3  (فرکانس شبکه های ماهواره)

1390/11/05 ساعت 23:48
Frequency : 11662Polarization : VERTICAL

Symbol Rate :
 
27500

مشخصات Badr 3 @ 25.8 ' E 

+ نوشته شده در  جمعه ۶ بهمن۱۳۸۵ساعت 17:1  توسط سيد مصطفي محمدزاده   | 

لیست کانالهای کارتون و برنامه کودک مجانی لیست کانالهای کارتون رایگان ماهواره

این پست در بهمن 1390 به روز شده است

 درجهت های قابل دریافت در ایران


  

 

EUTELSAT W3A 7E

TRT COCUK
11451 V 25066
lang:turk
************************
EUROBIRD 9A 9E

Karusel Int
11919 V 27500
lang:rus
*************************
HOTBIRD 13E

Frisbee
11541 V 22000
lang:italy
Rai Scuola
11766 V 27500

 

lang:italyRai Gulp
11804 V 27500
lang:italy

K2
12322 H 27500
lang:italy
Hod Hod
12380 V 27500
lang:arabia
Baraem & Al Jazeera Children´s Channel
12558 V 27500
lang:arabia

Sky Play IT
12713 V 27500
lang:italy
**********************************
ASTRA 1M 19.2E
Nickelodeon Germany
11973 V 27500
lang:germany
************************************
BADR 26E
Al Jazeera Children´s Channel
11681 H 27500
lang:arabia
Al Jazeera Children´s Channel
10809 V 27500
lang:arabia

Cartoon Network Arabia
11727 H 27500
lang:arabia
Baraem & Al Jazeera Children´s Channel
11862 V 27500
lang:arabia
MBC 3
11919 H 27500
lang:arabian/eng
Ajial
12015 V 27500
lang:arabia
Al Jazeera Children´s Channel
12034 H 27500
lang:arabian/eng
Nickelodeon Arabia
12169 V 27500
lang:arabia
*****************************
HELAS SAT 2 39E

Malyatko TV &
TV Vita & Kiko
11512 H 30000 S2
lang:ukr
*******************************
TURKSAT 42E
Yumurcak TV
11064 V 13000
lang:turk
TRT Çocuk
11096 H 30000
lang:turk


Minika
11792 H 16000
lang:turk/eng
Cartoon Network Turkey
11862 H 27500
lang:turk/eng
TRT Çocuk
11918 V 24440
lang:turk
Maxi TV
12592 H 8888
lang:turk

Karamel TV
12679 V 8888
lang:turk
********************************
ABS-1 75E


Karusel
12549 V 22000
lang:rus


Telekanal 2x2
12670 V 22000
lang:rus
*************************************
NILESAT 7W


Semsem
11334 H 27500
lang:arabia
Sat-7 Kids-Hod Hod
11355 V 27500
lang:arabia


Baraem & Al Jazeera Children´s Channel
11727 H 27500
lang:arabia
Space Toon 1
11785 V 27500
lang:arabia
Semsem
11843 H 27500
lang:arabia
MBC 3
11938 V 27500
lang:arabia/eng
Space Power
12015 V 27500
lang:arabia
Ajial
12149 H 27500
lang:arabia

Cartoon Network Arabia-
Nickelodeon Arabia
12437 H 27500
lang:arabia 

 


+ نوشته شده در  پنجشنبه ۵ بهمن۱۳۸۵ساعت 17:42  توسط سيد مصطفي محمدزاده   | 

entry مجموعه جدید آهنگ های زنگ خور موبایل


مجموعه ای جدید از آهنگ های مخصوص زنگ گوشی آماده کرده ایم که هم به صورت آهنگ و هم به صورت بی کلام و سعی شده برای هر سلیقه ای زنگ خور موجود باشد


  دانلود کل مجموعه در یک فایل زیپ   حجم فایل 3.60 مگابایت 

+ نوشته شده در  سه شنبه ۳ بهمن۱۳۸۵ساعت 0:8  توسط سيد مصطفي محمدزاده   | 

لیست کامل شبکه های پخش کننده جام ملت های افریقا 

 به صورت آزاد در w3   

 

RTS1-10721-22000
ORTM-10721-22000
GRTS-10721-22000
SKy Turk-11678-30000

  3 بهمن 1390 ] 

+ نوشته شده در  سه شنبه ۳ بهمن۱۳۸۵ساعت 0:6  توسط سيد مصطفي محمدزاده   |